reklam

Gönül Dağı 5. bölüm özet. Dilek ve ekibi kasabadan ayrılıyor

 Ramazan ağıtçı babanın oğlu olarak keder ve yas içinde olmamak için hayal gücüne yüklenmiştir. 

Veysel nezarethaneye düşse de yine de Taner'in başına bir şey gelip gelmedğini merak eder. Serdar şikayetçi olmadığı için jandarma komutanında nasihat dinleyip salıverilir. Ramazan ona Taner'in iyi olduğunu söyler. Taner'e de Veysel'in başına gelenleri anlatmıştır. Üç amcaoğlu tekrar buluşur. Veysel; gidemediği için ve abasıyla da küs olduğu için eve dönmez. Onu merak eden karısına olanları anlatıp gurbete giden arkadaşından yeni iş bakmasını ister. Yeni iş gelene kadar sağda solda saklanmaya başlar. 

Elif'in ninesi öldüğü için o geceyi onların evinde geçirecektir. Taner mecburen Ramazan da kalır. Veysel de amcası ve yengesinden saklı onlarla kalır. Hüseyin amcası Taner'e düğüncülüğe değil ağıtcılığa devam etmesi için konuşur. Ancak Taner istemez. Ramazan'ın iş aradığını öğrenen babası bu kez oğluna iş teklif eder ama o da kabul etmeyince Ramazan'dan kira istemeye karar verir.

Taner ve Elif'i sarılmış gören Dilek içindeki hissi anlamaya çalışır. Taner Dilek'e Gönül dağında volkanik hareketler yüzünden taşların düşmüş olabileceğini söyler. Daha önce okuduğu dergilerden öğrendiği volkanik yerlerdeki bazı belirtilerin orada da olduğunu söyler Dilek'in de kafası bu duruma yatar ve arkadaşlarıyla araştırırlar ama bir sonuç çıkmayınca mecburen yola çıkmak için hazırlanırlar

Taner bir sürü sahibinin koyunlarının bir kaçının bir kaç kere mağara yakınlarındaki otlardan yiyip öldüğünü öğrenir. Bunu katınlamak için mağaraya girer. Işık gelen bir yeri kazıp diğer kısma geçer. Orada tarih öncesinden duvara kazılmış resimler görür. Ayrıca yerde bir yerde gaz çıkışı vardır. Resmini çekerken fenalaşır. Zorlukla kendisini dışarı atar ama bayılır. Onu bir çoban kurtarır

Serdar dayak yiyip hastaneye gitmeyip arabasıyla yola çıkınca fenalaşır. Arabasını kenara çeker, dışarı çıktığındaysa bayılır. Ciritçi Abdullah onu bulup evine götürüp tedavi eder. Serdar sonrasında Dilek'in yanına gidip yüzüğü geri verip ayrılıklarını kabul ettiğini; değiştiğini söyler. Bu arada Taner'in atölyesini dağıttığını kabul eder. Dilek Veysel'in Serdar'ı dövdüğünü öğrenir

Keriman sazını alıp Asuman'ın gittiği kursa gitmeye başlar. Selami de oraya gelip türkü söyleyince kadın içlenip gider. Selami Ramazan'dan akıl alıp Keriman'a çiçek pardon çelenk yaptırıp onun söylediklerini yazdırtır. Çelenği götüren çocuk yanlış anlayıp Keriman'a değil Asuman'a verir. 
Bu arada Ramazan bir benzincilik de pompacılık yapmaya başlar. Asuman onun kendisine çelenk gönderdiğini düşünüp haddini bildirmek için benzinlikte yanaştığı babasının arabasının camlarını silmesini isteyip Ramazan'ı ezmeye çalışır. Ramazan gücenip işi bırakır

Veysel gurbetteki arkadaşından iyi haber alamaz. İş bulamamıştır. Üzerine bir de üşütüp hastalanınca Cemile onu gizlice eve sokar. Babasının gizlice arkadaşını arayıp kendisini övdüğünü duyup duygulanır. Babasıyla böylece barışırlar. 

Zahide'nin oğlu Erkan; arkadaşlarının annesi aleyhine söyledikleri yüzünden onlarla kavga eder. Babasıyla konuşmak için Sefer'in minibüsüne binmek ister. Adam annesinden habersiz almayınca bagajda gider. Sefer çocuğu kasabada fark edip babasına götürür. Çocuk babasıyla konuşamaz çünkü adam başka çocukla ilgilenmektedir. Annesi oğlunu merak eder. Sefer çocuğu getirince adama çok fena bağırıp "Sen kim olduğunu sanıyorsun" der. Ramazan belediye anons odasına girip beldeye şarkı dinletir. Sonra eve gidip serçelerini alıp doğaya salıverir. 

Ambulansla Taner'i hastaneye götürürler. Dilek ise kendisine gelen gaz çıkışının videosu ile o bölgede tekrar çalışmalara başlamışlardır. Ancak Dilek'lerden daha az kıdemli bir ekip yollayacaklardır. Dilek her halükarda gideceğini söyleyip Taner'e veda eder. Taner ona gitmemesi için hislerini anlatır. Ama Dilek yine de gider. Bölüm sonunda Dilek minibüsten inip beldeye geri gelir. 


r


Yorum Gönder

0 Yorumlar

reklam
reklam
reklam
reklam