reklam

Uyanış: Büyük Selçuklu 9. bölüm özet. Sencer Kuvel kalesinde yakalanıyor


Turna'yı ve Şahbender Dukas hemen hekime yetiştirmek için uğraşırlar. İki arkadaşını Yorgos'un peşinden yollar. Ancak atları yollayıp yaya devam ettikleri için izlerini kaybettirmeyi başarırlar. Batıniler de Yorgos'un izini kaybeder. Yorgos sandığı alıp Kuvel kalesine doğru yola çıkar. 

Terken hatun adamı Tacir mülkü koruyup Nizamül mülkün karşısına dikilir. 

Hasan Sabbah ise Behram'la beraber eski Başdaiyi öldürürler. Hasan onun yerine geçer. Gece bir tören yapıp refiklerine kendisini açıklar

Melikşah son anda Elçin ve Tapar'ı ölüm kıskacından kurtarır. Onun gelmesinden sonra diğerleri kaçar. Ölenler arasında Bizanslıların da olması Melikşah'ın dikkatini çeker. Elçin; sultan Melilkşah'ı onun tarafında olduğuna ikna eder. Kadının yolladığı haberin neden kendisine gelmediğine anlam veremez.

Sultan Melikşah; Elçin hatuna obasındaki casusları bulmak için elinden geleni yapmasını ister. O da obasına döndüğünde beylerine bir tahkikat yaptırdığını casusu bulmaya az kaldığını, haber beklediğini söyler. Casus da adının verileceğinden endişe ettiği için haber güvercinin bulunduğu yere gidip mesajı alır. Bunu yaptığında da Elçin hatun tarafından yakalanır. Casusu Melikşah'a götüreceğini söyler

Şahbendar Dukas yolda ölür. Onu evinden kaçıran Sencer olduğu için onu cinayetle suçlarlar. Bizans elçisi Hace'ye ve Tacirmülk'ü tehdit eder. Tacirmülk elçiye Sencer'i öldüreceğini söyler. Hace Tacirmülk'ün elinden Sencer'in arkadaşlarını alsa da peşine düşmesine engel olamaz. Tacirmülk Kınık obasına gelip arama yapar. Başulu hatun buna çok öfkelenir. Saraya gelip Hace'yle tartışırken Melikşah gelir. Kadın yüzünü kapatsa da sultana tanıdık gelir ama bulamaz

Hace Bizans, Batıniler ve şimdi de Tacirmülk'ün peşinde olduğu Sencer'i gizli yerlerine çağırıp ardından tutuklatır. Sencer tam kaçarken Melikşah gelir. Sultan ona tam kızacakken Sencer anlatıklarıyla onu ikna eder. Sultan Melikşah ona görev verir. Kaleye gitmesini işi bitikten sonra cinayet suçuyla yargılanmak üzere gelmesini emreder.

Kuvel kalesi ise selçuklu ve Batıniler arasında sıkışmıştır. İlteber'den gelecek anlaşmasını yaptıkları çeliği beklemeye başlarlar. Sencer İlteber'e gidip Kuvel'e gidecek çelik kervanını yollamasını; kendisinin de içine girip kaleye sızmak istediğini söyler. İlteber ilk başta kabul etmese de Turna araya girip babasını ikna eder. 

Sultan Melikşah Hasan Sabbah'ı elçilerin başına getirir. Ardından Elçin hatunun gönderdiği haberle ilgili tahkikat yapmak için herkesi huzurunda toplar. Tacirmülk; Seferiye hatunun Elçin hatundan gelen pusulaları kendisine vermesini istediğini söyler. Yapılan tahkikatta not Seferiye hatunun evraklarının arasından çıkar. Olay hasta kadının üzerine kalır

Seferiye hatunun rahatsızlığından sonra baş hatunluk vazifesine getirilir. Biat merasimi yapılır. Seferiye hatunun odasında refakatçi olan kadının da kafasının karışması Gevher'in dikkatini çeker ama anlayamaz. Telken kayın validesinin mumuna ilaç eklemeyi sürdürürken terlediğini söyleyip hamamda yıkanmasını ister. Terken; Seferiye hatunun uykusunda "Vicdan vicdan.. Başulu" kelimelerini sayıkladığını duyar

Seferiye hatun uyandığında mutlaka oğlunu görmek istediğini söyleyince yardımcısı huzura getirir. Yaşlı kadın oğluna hala Başulu'yla görüşüp görüşmediğini sorarken torununa da annesiz büyümesinin kendi suçu olmadığını anlatmaya çalışır. Tapar o gece babasından annesini anlatmasını ister. 

Terken ise Tacirmülk'ten Başulu hakkında tahkikat ister. Kadının mezarının olduğu yere gidip ev de inceler. Evdeki boş beşik ona Seferiye hatunun şüphelerinin doğru olabileceğini, saraydan kovulduktan sonra da Melikşah'la Başulu'nun görüşmüş olabileceklerini, bir çocuklarının olmuş olabileceğini düşündürür. Terken eğer var ise o bebeğin peşine düşeceğine ant içer.

Yanan eve atılan ok tahkikatında ise Hacelik makamı için yapılan oklarda eksik çıkmayınca okların ucundaki alametleri İsfahanda başka kimin yaptırmış olabileceğini araştırırlar. 

Hasan Sabbah yıllarca sarayda araştırıp Hace'nin sırlar dolu gizli odasının yerini bulmuştur. Kapıyı meydana çıkarak mekanizmayı bulup açar. Ancak kapıyı tuttuğu anda bir giyotin gibi kıskaç elinin üzerine iner. Eli çok kötü ezilir ama kurtarmayı başarır

Sencer'i takip eden batınilerin casusu çelik kervanıyla kaleye gittiğini Sabbah'a haber verince O da kalenin etrafında saklanmalarını, Andreas'a Sencer'in içerde olduğunu haber vermelerini ister. Sencer'in geldiğini öğrenen Andreas'ın emanetleri hemen kaleden çıkarmaya çalışacağını düşünmektedir.

İlteber'i ikna eden Sencer; çelik kervanı ile Kuvel kalesine girer. Gece geri dönmek sıkıntılı olacağı için kervan gece orada kalır. Sencer de arkadaşlarıyla beraber kalede arama yapmaya başlar. Andreas'a Batınilerden haber gelince Sabbah'ın düşündüğü gibi Yorgos'a emanetleri çıkarmasını söyler. Yorgos dışarı çıktığında Batıniler onu esir alırken Sencer de içeride olduğu öğrenildiği için arkadaşlarıyla Andreas tarafından kıstırılır. 
Yorum Gönder

0 Yorumlar

reklam
reklam
reklam
reklam