reklam

Uyanış: Büyük Selçuklu 12. bölüm özet. Aslantaş Nizamülmülk'ü bıçaklıyor


Aslantaş kardeşim dediği Sencer'i okla vurur. Ona nedenini yani Rüstem ile kardeş olduklarını söyler. Sencer onu affettiğini ama Rüstem'in peşinden gitmemesini söylese de abi yine de gidip kardeşiyle yüzleşir. Behram'ın da gelmesiyle Aslantaş'ı yeni baş dainin karşısına çıkarılır. Hasan Sabbah tanınmamak için yüzüne demirden bir maske koymuştur. Uyuşturucu duman sayesinde Aslantaş'ın kafasını karıştırırlar. Bölüm boyunca Rüstem, annesi ve Hasan Sabbah; Aslantaş'ı Hace'ye karşı doldurup beynini yıkarlar

Aslantaş'ın hainliği ve Sencer'in görevi başaramaması Melikşah dahil herkesin kulağına gider. Tacirmülk, Terken hatun divanda Sencer'in üzerine gider. adamın söylediği bir söz Melikşah'ı kızdırır. Terken hatun yine Hace'nin hususi yiğitlerinin hatasının üzerine gidip Hace'nin vazifesini 

Terken hatunun öfkeyle tokat atığı Elçin hatun; Gevher hatun ile plan yapar. Hace'ye gidip saray hekimlerine güvenemediklerini, Seferiye hatunu başka güvenilir birine muayene ettirmek istediklerini söylerler. O da Turna hatunu çağırtır. Terken hatuna Turna hatunun Gevher hatunun hamileliği için getirtildiğini söylerler. 

Turna Seferiye hatunu muayene edip zehirlendiğini anlar. Bir ilaç verip soluduğu bir şey yüzünden olduğunu anlar. Kandillerden birinden olduğunu anlayıp Terken hatun yetişmeden içindeki sıvıyı almayı başarır. Şifahanesinde inceleyip usta bir büyücünün elinden çıktığını söyler. Bunun araştırmasını Hace'nin yapabileceğini düşünüp umutlanırlar. 

Sabbah yeni bir plan kurar. kuvel kalesi komutanı Andreas'ın yardımıyla onların topraklarından geçip İsfahan'a gelecek olan balık fıçılarının içine neft yağı yani patlayıcı koydurturlar. Bu olay Melikşah'ın kulağına gidince Sencer ve askerler balık fıçılarının yolunu kesmek için görevlendirilirler. Sapa bir yoldaki fıçıları askerler bulsa da Rüstem onları öldürüp patlayıcıları alır. 

Hasan Sabbah patlayıcıları Şelemzar'daki sultana ait çeliklerin getirilip konulduğu yerde patlatmaya karar verir. Binanın dört köşesine ve şehrin her tarafına patlayıcıları koydurtur. Şelemzar yerlebir olduktan sonra kendi adamını getirtip şehri yapması için İlteber'e vereceğini; zamanı gelince de adamının şehri onlara vereceğini hesaplamaktadır. 

Sencer  patlayıcı olmasa da dökülen bir lekeden eskiden orada olduğunu anlayıp arabacıyı konuşturmaya çalışır ama adam kendisini zehirler. Patlatılacak yeri sadece Seyiduna dedikleri baş dainin bildiğini öğrenince onun peşine düşerler. Melikşah'la da konuşup Fatımilerin yeni halifesini sevmeyen  batınileri bulmayı planlarlar. Hace ve Sencer Fatımilerin adamını ikna ve tehdit edip yeni baş daiyi çağırmasını isterler. Yüzünde demirden maske olan adam gelir. Çarpışırlar. 

Hace maskeyi çıkarttığında kendinde olmayan Aslantaş"İntikam vakti" diyerek onu bıçaklar. Hace yere düşer. Tapar kılıcını Aslantaş'ın boğazına dayar. Ardından adamlar saldırır. Sabbah da patlayıcıların ateşlenmesi emrini verir. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar

reklam
reklam
reklam
reklam